Pogoda Kolbudy z serwisu
»

Sukces fonograficzny

Chór Gminy Kolbudy Camerata Santa Cecilia wydał płytę z pieśniami Stanisława Moniuszki.

- Nagranie i wydanie tego materiału jest naszym największyn sukcesem, nie licząc nagród zdobywanych na festiwalach i przeglądach - mówi Tatiana Adamkowicz, dyrygent chóru.

- Okazało się, że kilka lat ciężkiej pracy nie poszło na marne!
Jak podkreśla pani Tatiana, dobór utworów na debiutancki krążek został starannie przemyślany:

- W tym roku obchodzimy Rok Chopinowski, a Stanisław Moniuszko, podobnie jak Chopin, odwoływał się do naszej narodowej tradycji. Był twórcą, który poprzez śpiew podtrzymywał polskość w czasach zaborów, a jednocześnie sprawił, że muzyka trafiła pod przysłowiowe strzechy. Chcemy nawiązać do tej pięknej tradycji.

Pomysł popularyzowania tego rodzaju utworów podchwycił rektor Akademii Muzycznej w Gdańsku, prof. Bogdan Kułkowski. Dzięki jego życzliwości możliwe było zarejestrowanie materiału w sali koncertowej uczelni. On też towarzyszył chórowi na fortepianie.

Wydanie płyty, nad którą patronat objął minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, w całości zostało sfinansowane przez Urząd Gminy Kolbudy.

- Od początku istnienia chóru wspieramy jego działalność - przypomina wójt Kolbud, Leszek Grombala. - Zespół jest przecież nie tylko wizytówką naszej lokalnej społeczności, ale też tworzą go mieszkańcy gminy! Pomagając chórowi, odpowiadamy więc na realną potrzebę uprawiania działalności kulturalnej i artystycznej.

Obecnie Camerata Santa Cecilia liczy około 30 osób. Wciąż jednak zainteresowani śpiewem mogą dołączyć do ze społu. Warunkiem jest posiadanie choćby odrobiny uzdolnień muzycznych. Próby chóru i nabór do niego odbywa się we wtorki i czwartki o godz.18.00. Wystarczy przyjść do salki parafialnej przy kościele św. Floriana w Kolbudach, w której zespół ćwiczy korzystając z gościnności ks.proboszcza Józefa Nowaka.


28 kwietnia 2010, Wawrzyniec Rozenberg, Polska Dziennik Bałtycki

© KULTURA.KOLBUDY.PL 2012
DESIGNED AND DEVELOPPED BY GORDAL