Pogoda Kolbudy z serwisu
»

Nagroda Skra Ormuzdowa dla społecznika


Znany kolekcjoner Szczepan Czerwiński z Pręgowa otrzymał prestiżową nagrodę, zwaną Skrą Ormuzdową. Kolegium oraz zespół redakcyjny miesięcznika Pomerania, którzy przyznają to odznaczenie, docenili zaangażowanie laureata w propagowanie kultury kaszubskiej.

W tym roku pan Szczepan obchodzi 80 urodziny, więc wyróżnienie jest dla niego najlepszym prezentem, który jednocześnie honoruje wieloletnią działalność społeczną pręgowianina.

- Jestem już w poważnyn wieku i cieszę się, że mój trud został doceniony - mówi mężczyzna. - Chciałbyn, żeby został po mnie ślad, pokazujący jak trzeba postępować, by nasza historia na długo pozostała w pamięci.

Laureat jest kronikarzem, założycielem prywatnego muzeum. W jego gospodarstwie oglądać można przedmioty oraz urządzenia, jakie ze względu na postęp techniczny przestały już być używane w życiu codziennym. Są tu między innymi: kołowrotki, maselnice, lampy do bryczek, obrazy, dyplomy, a także maszyny rolnicze.

Liczba eksponatów, dotąd nieopisanych ani nie skatalogowanych, może sięgać nawet trzech tysięcy!

- Mój ojciec interesował się historią i to po nim odziedziczyłem tę pasję - wyjaśnia pan Szczepan. - Gromadzę stare rzeczy wydobyte ze strychów lub odkupione od znajomych. Większość przedmiotów pochodzi z terenu Wolnego Miasta Gdańska i Kaszub.

Wśród innych zasług laureata wymienić należy wsparcie finansowe, dzięki któremu możliwe było wykonanie sztandaru dla oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Kolbudach oraz systematyczna pomoc dla podopiecznych Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Pruszczu Gd.

- Panuje obyczaj honorowania ludzi-ambasadorów, czyli tych, których postawa i praca pozostawia budujący i wychowawczy ślad. Pan Szczepan Czerwiński dał wzór postawy obywatelskiej nie tylko dla wspólnoty Kaszubów i Pomorzan. - Napisał we wniosku o przyznanie Skry Ormuzdowej Henryk Sampławski z Gdańska.
Jak widać, to zdanie podzielają również twórcy Pomeranii.

 

O nagrodzie

Miesięcznik Pomerania, wydawany przez Zarząd Główny Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, od 1985 r. przyznaje Skrę Ormuzdową. To wyróżnienie dla osób które propagują lokalną kulturę, przezwyciężają trudne warunki środowiskowe, podejmują inicjatywy społeczne. W tym roku oprócz Szczepana Czerwińskiego doceniono: dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Bolszewie, Janinę Borchmann, zespół Bubliczki Cashubian Klezmer Band, liderkę WTZ w Tczewie, Urszulę Giełdon, Muzeum Ziemi Puckiej im. F. Ceynowy w Pucku, przew. koła ZK-P w Osowej, Henryka Stachurskiego oraz hafciarkę Krystynę Wolf. Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 9 lutego o godz. 18 w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku.22 stycznia 2010, (just), Polska Dziennik Bałtycki


© KULTURA.KOLBUDY.PL 2012
DESIGNED AND DEVELOPPED BY GORDAL