Pogoda Kolbudy z serwisu
»

Warsztaty pianistyczne

Tylu pianistów ilu przyjechało do Kolbud przez dwa pierwsze tygodnie lipca nie ma chyba żadnej w gminie w Polsce. Przyjechali z różnych stron kraju i zza granicy na Festiwal Pianistyczny Fermata, który po raz czwarty odbywa się na terenie Jeździeckiego Klubu Sportowego w Lublewie.

Mimo wakacji

Kolbudzka szkoła jest pełna młodzieży. Zza drzwi klas słychać utwory Schuberta, Beethovena, Bacha... Grają uczniowie średnich i wyższych szkół muzycznych, którzy pod bacznym okiem profesorów szlifuj± warsztat. Pięciu pedagogów: Wiera Nossina z Moskwy, Ewa Pobłocka z Bydgoszczy, Esztenyi Szabolcs z Warszawy, Bernard Ringeissen z Paryża i Waldemar Wojtala z Gdańska pomagają doskonalić umiejętności interpretacyjne.

- Mamy 26 uczniów z całej Polski - mówi Dariusz Glapiak, przewodniczący komitetu organizacyjnego Fermata. - Są to laureaci konkursów pianistycznych.
Młodzi ludzie zostali podzieleni na 3-osobowe grupy. Przygotowuj± własne programy, które potem opracowuj± indywidualnie z profesorem. Pozostali, dla których w danym momencie brakuje instrumentu przysłuchuj± się grze kolegów, podpatruj± sposób układania palców na klawiszach...
- Kilka osób przyjechało z małych ośrodków - kontynuuje Glapiak. - Codzienny
kontakt z wybitnym pianistą jest dla nich rzadkością. Tutaj mają go tylko dla siebie.
- Jestem na Fermacie drugi raz - mówi Edgar Wiersocki, uczeń gimnazjum w Mińsku na Białorusi. - Przyjechałem, bo chcę nauczyć się grać tak, jak prof. Wojtala.
Ola Jabłońska, mieszkanka Łodzi, studiuj±ca w Katowicach zachwyca się okolicą. Marzy o nauce pod okiem paryskiego pianisty Bernarda Ringeissena. Jeśli się nie uda,
chce chociaż obserwować mistrza.
- Zwracaj uwagę na interpretację! - prof. Wojtala instruuje Anię Markowską. - Oddychaj wraz z rytmem!
- Chcę żebyś grała z serca - prof. Wiera Nossina podpowiada Julii Stetkiewicz.
Żenia Kwon przyjechała do Lublewa, aby pracować z prof. Nossiną, która jej zdaniem jest wyjątkowym pedagogiem. - Ubiegłoroczne warsztaty z panią Wierą dały mi dużo. W tym roku chcę je jeszcze lepiej wykorzystać - mówi Żenia z uznaniem.

- Prowadziłam już warsztaty w Hiszpanii, Danii, Gracji, ale nigdzie nie było takiej rodzinnej atmosfery jak w Lublewie. Tutaj pamięta się każdego ucznia. Polska młodzież nie jest ani lepsza, ani zdolniejsza od rosyjskiej, ale chce pedagogom wyrwać wiedzę z serca. Może to słowiański temperament? Wszyscy są zdolni, jednak umiejętności maj± różne. Karolina Nadolska, Dominika Glapiak, Żenia Kwon, to prawdziwe pianistki.

Program koncertów:
5 lipca, godzina 20.00, Jeździecki Klub Sportowy Lublewo, Koncert uczestników warsztatów.
7 lipca, godzina 19.00, Zamek Krokowa, Koncert uczestników warsztatów.</li>
8 lipca, godzina 20.00, Jeździecki Klub Sportowy Lublewo, Koncert uczestników warsztatów.
9 lipca, godzina 20.30, Port Lotniczy Trójmiasto, Koncert na Trzy Miasta, Bernard Ringeissen fortepian, Toruńska Orkiestra Filharmoniczna pod dyr. Zygmunta Rycherta.
11 lipca, godzina 19.00,Sala Koncertowa Radia Gdańsk, Gdańsk ul. Grunwaldzka, Koncert uczestników warsztatów.
13 lipca, godzina 20.00 ,Jeździecki Klub Sportowy Lublewo, Koncert uczestników warsztatów.

 

 

5 lipca 2002, Maria Giedz, Dziennik Bałtycki

© KULTURA.KOLBUDY.PL 2012
DESIGNED AND DEVELOPPED BY GORDAL