Pogoda Kolbudy z serwisu
»

W zgodzie z tradycją

Święto patrona strażaków, czyli św. Floriana, przypada 4 maja, jednak w Gminie Kolbudy obchodzono je tym razem w ostatni piątek.

Uroczystość połączono bowiem z wizytą niemieckiej kapeli z frankońskiego miasteczka Uffenheim, która specjalnie na tę okazję przyjechała do Pręgowa. Tutejsza Ochotnicza Straż Pożarna istnieje 58 lat i gromadzi największą w gminie grupę strażaków.

Uroczystość zaczęła się od odznaczenia zasłużonych strażaków. Złoty medal otrzymał Witold Czupryna, srebrny - Adam Rychert, a brązowe: Andrzej Rychert, Stefan Pieczykolan, Krzysztof Juszczewicz i Jan Okrój. Później, zgodnie z pręgowską tradycją, w innych miejscowościach rzadko już spotykaną, wspólnie z niemiecką kapelą przemaszerowano na miejscowy cmentarz, gdzie złożono hołd zmarłym strażakom. Przy akompaniamencie wygrywanych przez niemiecką kapelę żałobnych pieśni oraz dźwiękach strażackich syren na grobach złożono kwiaty, a przy grobie Zenobiusza Rerka, byłego komendanta ochotniczej straży w Kolbudach, stanął poczet sztandarowy.

- Kultywujemy ten zwyczaj, bo zależy nam na utrzymaniu więzi pomiędzy żywymi a zmarłymi - wyjaśnił Mirosław Czernis, prezes gminnej Ochotniczej Straży Pożarnej.

Po oficjalnych uroczystościach rozpoczął się strażacki festyn. Wśród zaproszonych gości znaleźli się dwaj wójtowie okolicznych gmin: Błażej Konkol z Trąbek Wielkich i Jan Wiczling z Przywidza. Były wspólne polsko-niemieckie śpiewy i tańce. Zabawa trwała prawie do białego rana.

Partnerska współpraca

Ernst Groß - wiceburmistrz Uffenheim

- Frankonia i Pomorze są regionami partnerskimi. W październiku ubiegłego roku byłem w Pruszczu Gdańskim. Rozmawialiśmy o partnerstwie. Na spotkaniu był przedstawiciel Gminy Kolbudy. Zaprosił mnie wówczas, abym przyjechał i poznał gminę. Chcemy podpisać partnerski układ pomiędzy naszym 6-tysięcznym miasteczkiem, a tutejszą 12-tysięczną gminą. Zależy mi na kontaktach międzyludzkich, bo jeśli ludzie się znają, to również potrafią się porozumiewać. Za miesiąc do tej gminy przywiozę dwie klasy uczniów w wieku około 15 lat, którzy spotkają się z tutejszą młodzieżą.

 

 

17 maja 2002, Maria Giedz, Dziennik Bałtycki
 

© KULTURA.KOLBUDY.PL 2012
DESIGNED AND DEVELOPPED BY GORDAL